انتشارات گلگشت با وجود سابقه‌ای ۴۰ ساله در نشر، سال ۱۳۷۳ تاسیس شد و ابتدا در زمینه‌های مذهبی و روانشناسی اجتماعی مشغول به کار شد. اما در سال ۱۳۹۱ با ورود نیرو‌های جوان به تغییر خط و مشی دست زد و تبدیل به اولین و تنها ناشر تخصصی ادبیات ورزشی در کشور شد.

ادبیات ورزشی گونه‌ای جدید از ادبیات در دنیا است که از دهه‌ی نود میلادی در انگلستان شکل گرفت و اواخر همان دهه در اروپا همه‌گیر شد. این سبک ادبی بسیار راحت-خوان، جذاب و اخلاقی بوده و با کمک المان‌های واقعی (مثل ورزش و قهرمانان) کشش بسیار بالایی را برای مخاطبان بوجود آورده است. برای مثال کتاب زندگی‌نامه‌ی من نوشته‌ی سر الکس فرگوسن، سرمربی شهیر تیم منچستریونایتد انگلیس به عنوان پرفروشترین کتاب سال انگلستان شناخته شد و در سال اول بیش از ۱ میلیون نسخه در اروپا فروش داشت. یا کتاب زلاتان ابراهیموویج به نام من زلاتان هستم که به بیش از ۲۲ زبان ترجمه‌شده است. با این وجود ادبیات ورزشی هنوز هم گونه‌ای نوپا به حساب می‌آید و نیاز به تبلیغ و دیده‌شدن بیشتر توسط مخاطبان علاقمند دارد.

نشر گلگشت به بنیانگذاری ادبیات ورزشی در کشور مفتخر است  و با تلاش و کار روز افزون برای بهتر شدن و پیشرفت این حوزه قدم بر می‌دارد. امید است که بتوان با گونه‌های جدید و مدرن ادبی، تغییری بزرگ در کیفیت و کمیت مطالعه‌ی عمومی در کشور عزیزمان ایجاد کنیم.